
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10 mm |
| Width | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Power Rating | 250 W |
| Height | 1.45 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Output Current | 1.2 A |
| Output Voltage | 11 V |
| Max Power Dissipation | 250 W |
| Breakdown Voltage | 650 V |
| Topology | Flyback |
| Switching Frequency | 150 kHz |
| Nominal Input Voltage | 20 V |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage |
| Schedule B | 8542390000 |
| Max Input Voltage | 38 V |
| Min Input Voltage | 15 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
Stock: 1013
Distributors
pcbx
Unit Price$1.27641
Ext.Price$1.27641
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.27641 | $1.27641 |
| 10 | $1.01993 | $10.19930 |
| 25 | $0.97034 | $24.25850 |
| 50 | $0.93196 | $46.59800 |
| 100 | $0.89511 | $89.51100 |
| 300 | $0.85354 | $256.06200 |
| 500 | $0.81390 | $406.95000 |
| 1000 | $0.78824 | $788.24000 |
| 3000 | $0.75951 | $2278.53000 |
| 5000 | $0.73182 | $3659.10000 |
